Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

ObrazekObrazek

.                                                                                                                 

Dovolte mi malé shrnutí roku 2009, který byl ve znamení přílivu nové paint krve do České republiky. Už dlouho jsme přemýšleli o tom, že si pořídíme nového hřebce a samozřejmě s nějakým hodně zajímavým původem. Až doposud platilo, že když už se do ČR přivezl nějaký původově zajímavý paint, jednalo se většinou o reiningovou línii. Vzhledem k tomu, že ne všichni mají ideální podmínky a zájem trénovat reining, rozšiřuje se neustále množství lidí, kteří se soustředí na pomalé disciplíny. Zpomalovat reiningové koně dá spoustu času a námahy s vysledkem nejistým, protože chcete po koni něco jiného, než k čemu je předurčen. Rozhodli jsme si proto dovézt do ČR hřebce pleasurové linie. Původně se zdálo všechno jednoduché. Stačí ho přece jen vybrat a importovat.                                    

                                                                                                                                                                                                                                                         

Ale... Hledejte jehlu v kupce sena! V době, kdy jsme se rozhodli koně koupit, jsme netušili, jaký problém bude v Evropě najít kvalitního pleasurového hřebce. Po půlročním hledání se na nás usmálo štěstí, a v Dánsku se nam podařilo objevit ranč Circle M farm majitelů Annette og Viggo Mortensen, který se věnuje chovu pleasure paintů nejen v Evropě, ale i v USA. I když v tu dobu nenabízeli žádného hřebce k prodeji, neváhali jsme a kontaktovali majitele. Události pak nabraly rychlý spád. Dánům se náš záměr dovézt do České republiky prvního „pleasureaka“ mezi painty velmi líbil, a nabídli nám k prodeji chestnut tobiano odstavče Gamblers Mr Zipa. 20. června 2009 jsme tedy dovezli na náš ranč syna Mister Zipa ( 183 Western Pleasure bodu, dvojnásobný APHA Western Pleasure Honor Roll ). Jeho otec je legendární Zippo Pine Bar a matka našeho mladíka Gamblers Delicious je několikanásobná dánská a evropská šampionka, přičemž její otec Wall Street Wizard (získal v USA celkem 542 bodů) a je synem další legendy Whata Investmenta.

Z počátku jsme měli obavy, že v podobném záměru zůstaneme osamoceni. K naší velké radosti tomu tak nebylo, a náš letní import byl jen začátek toho, co následovalo na podzim a v zimě. První, kdo se rozhodl nás následovat, byli manželé Poláčkovi z Ranče pod Vartovňu v Jasenné, kteří hledali pro změnu klisnu, jež našli kde jinde než v Dánsku.

Koncem zaří se vydali na Vision farm pro 6 měsíční chestnut tovero kobylku, Dreams By Paint Me, která v podstatě taky pochází z chovu Circe M farm, i když se už narodila na jiném ranči. Má taktéž skvělé rodiče, kdy jejím otcem je už výše představený Wall Street Wizard, a matkou je Starring Paint Me, narozena po legendárním hřebci Paint Me Zippo na předním americkém ranči Yarnelle farms. Tato klisna má dokonce několik úspěšných potomků v USA.

 

Protože v přepravníku jsou dvě místa, vybrali si manželé Poláčkovi v centru Hamburgu ještě jednu extérierově krásnou bay tobiano klisnu The Pure Elegance, která nemá sice tak hvězdný původ, zato je homozygotní. Roman s Petrou zastávají nazor, že věci se mají dělat pořádně a když změna chovných línií, tak pořádná. Protože v Evropě už nic zajimavého nebylo, dovezli si z USA jako třešničku na dortu půlroční modrookou sorel overo paint klisnu Instinctively Fancy ze známého pleasurového ranče Reisinger farms. Otcem je Sudden Instinct linie The Invester, Zippo Pine Bar a její matka Fancy That Teddy už dala několik úspěšně závodících potomků.

V lednu 2010 přicestoval z USA ještě jeden mimořádně zajímavý kůň. Jedná se o pětiletou modrookou sorel overo klisnu, jejíž majiteli se stali manželé Kostkovi z Petrůvky u Luhačovic. Zippos Dirty Lily vyniká nejen nádhernou barvou, ale i skvostným původem. Její otec Dirty Rocki, APHA Champion a mimořádmě úspěšný plemeník, působí na zmíněném Reisinger farms. Matka Sensational Sadie je dcerou legendárního hřebce Zippos Sensation a děd je Sonny Dee Bar. Lily je v současné době v tréning u Petry Poláčkové, a pokud ji stihne připravit tak by ji měla představit i na kolbištích. Doufáme, že výčet importovaných pleasure koní není konečný.

A na závěr ještě jedna zajímavost. Při naší návštěvě na Circle M farm v Dánsku nám Annette předvedla svoji klisnu GAMBLERS ZIPSATION po Zippos Sensation, s kterou v roce 2009 začala závodit. V té době jsme ještě netušili, že sledujeme budoucí mistrni Evropy ve třídě amatér. S trenérem Peer Kraack v sedle získala stříbro v třídě open a aby úspěchu nebylo málo, tak se Annette stala nejlepší Evropskou jezdkyní ve třídě amater a její klisna je druhým nejlepším koněm Evropy v třídě open. Po těchto skvělých výsledcích dostala Annette pozvání do Texasu na 2010 Fall World Championship Show ve Fort Worth.

Na úplný závěr mi dovolte pogratulovat novým majitelům krásných paintů a zároveň jim poděkovat za jejich snahu prosadit „pleasuráky“ v ČR.

.

.

Fotogalerie:.


           

J. Orság a R. Křenková

Ranč na Paluchu                         Instinctively Fancy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář